Buradasınız : Ana Sayfa //Yemek Tarifleri//Aşure Günü Ne Zaman Bitiyor? 2014

Aşure Günü Ne Zaman Bitiyor? 2014

Müslümanların mübarek aylarından olan aşure ayının gelmesiyle 10 çeşit malzemeden hazırlanan mis gibi aşure tatlısı, komşulara dağıtılmaya başladı. Bu tatlının nasıl meydana geldiğiyle ilgili bir çok rivayet var.İçerisinde bir çok şifalı meyvenin yer aldığı bu tatlı, her aşure ayında kocaman tencerelerde yapılarak komşularla paylaşılır. Bir gelenek haline gelen bu tatlının geçmişten günümüze her aşure ayında yapılmasınında ayrı bir hikayesi var. Bilindiği üzere aşure tatlısının içerisinde bir çok malzeme yer alıyor. Peki bu tatlıyı ilk yapan kimdir? İşte en çok merak edilen sorulardan biri de kuşkusuz bu sorudur. Aşure ayının vazgeçilmez tatlısının sırrı ne? Bu tatlıyı ilk kim yapmıştır ve ne zaman yapmıştır? Bununla ilgili bir çok bilgiye aşağıdaki yazımızın devamında bulabilirsiniz.

---Sponsor Reklamlar---

Aşure

Aşure

Aşure (Muharrem )ayının 10.günü günü kutlanan aşure günü bu yıl (2014) 3 KASIM PAZARTESİ günü başlıyor. 3 Aralık’ta sona eriyor.  30 gün sürecek olan bu mübarek ay senenin ilk ayı olup,müslümanlar için amel defterine yeni bir başlangıç yapmak için kaçırılmayacak bir fırsattır.
Tevbe Sûresi’nin, 36. âyet-i kerîmesinde; (meâlen)

İlk ne zaman yapıldı?

Nuh tufanının 10’uncu günü yapıldığı rivayet ediliyor. Tufandan günümüze, birçok topluluk, büyük-küçük farklarla hazırlamış aşureyi. Asurluların sadece yedi malzemeyle yaptığı bu tatlıyı her topluluk kendi inanışlarına göre yeniden, yeniden biçimlendirmiş. Elbette ilk yapıldığında o dönem henüz var olmayan rafine şekerin kullanılması mümkün değildi. Şekerini, rafine şeker yapılana kadar, büyük ihtimalle meyvelerden almıştı.

Aşure ayı ne zaman?

İslami inanca göre Nuh tufanının 10’uncu günü Nuh peygamber, elinde kalan son malzemelerle bu yemeği yapmıştır. Bizim 365 günlük takvimimize göre de her sene günü değişir, bu yıl  25 Ekim muharrem ayının birinci günü ve dolayısıyla Hicri olarak yeni yılın ilk günüydü. Muharrem ayının 10’uncu günü olan 3 Kasım ise aşure günüdür.

 

 

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , ,

1 Yorum yapılmış " Aşure Günü Ne Zaman Bitiyor? 2014 "

  1. Aril dedi ki:

    John Wall’un en bfcyfck talihsizliği bana kalırsa takım makım olyaamn Wizards’ta oynaması.Wizards’ı izlemememin tek sebebde Wall ve Arenas merakımdan.Wall bu takımda zaman zaman lider gibi davranmak zorunda kalabiliyor.bu mecburiyette bu performansı sergileyip takım lideri olmak hie7 kolay iş değil.Hızlı , e7evik , delici , orta mesafe şutu olan bi oyuncu ama tek eksik f6zelliği fce7lfcklerine fazla gfcvenilmemesi ama asist gf6rfcşfc muazzam.Wall şuan hie7 gfcvenmediği 3lfcklerini mfcthiş bir silaha df6nfcştfcrfcrse 15 yıl fanatiği oluruz ki buna inanıyorum boş koridoru gf6rfcp ie7eriye dalmasına ve e7abuk dfcşfcnmesini e7ok seviyorum bide iyi şutf6rler olsa Isolation sisteminden iyi ekmek alabilseler ama şanssızlık işte Wizards arı bi dert Saunders ayrı bi dert..Ama hem pozisyonu bakımından hemde oyun bakımından şuan Griffin’le sidik yarıştıracağını inanamıyorum ve onu bu karşılaşmadan men ediyorum gelelim Griffin’e.Penetre f6zelliği var. Asist f6zelliği var. Gfce7lfc bitirişleri var. Hani hızlı hfccuma e7ıkarken guard pozisyonu 3lfckle bitirmek ister ya; işte o topun kae7ma ihtimalinde sezgisi kuvvetli Griffin var. Ne ararsan var adamda 4 numramı Guard mı anlayamazsınız .Amar’e nin sakat olmamış hali vari oyunu var yada daha iyi neyse susutum.Griffin diyorum.. +325Was this answer helpful?

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri