Buradasınız : Ana Sayfa //Yemek Tarifleri//Ebru Şallı- İrmik Helvası Tarifi ve Hazırlanışı ( 16.05.2013)

Ebru Şallı- İrmik Helvası Tarifi ve Hazırlanışı ( 16.05.2013)

Beyaz Tv‘ nin sevilen programı Ebruli‘ de bugün Nihat Hatipoğlu’ nun oğlu Said Hatiboğlu konuktu. Said Hatiboğlu  Regaib kandiliyle ilgili sohbetleri gönülleri derinden etkiledi. Said Hatiboğlu, hoş sohbetiyle Regaib Kandili’ nin müslüman aleminde ne kadar değerli bir yere sahip olduğunu anlattı.

---Sponsor Reklamlar---

İrmik helvası

İrmik helvası

Ebru Şallı Regaib Kandili’ ne özel hazırladığı İrmik Helvasını izleciyle paylaştı. Regaib Kandili için hazırlanan İrmik helvası nefis koku ve tadıyla damak tadınıza uygun hafif bir tatlıdır.

İrmik Helvası Malzemeleri

  • 350 gram kalın irmik (2 su bardağı)
  • 165 gram sade yağ (3/4 su bardağı)
  • 420 gram toz şeker (1 + 3/4 su bardağı)
  • 875 gram su ya da süt (3 + 1/2 su bardağı)
  • 1/2 kahve fincanı çam fıstığı

İrmik Helvası Hazırlanışı

  1. irmik helvası tarifi için bir tencereye; üç çeyrek bardak tereyağı koyarak hafifçe kızdırmalı, sonra kızdırılmış bu yağa; yarım kahve fincanı çam fıstığı ile 2 bardak kalın irmik katarak, fıstıkları hafifçe pembeleşip de irmiğin meyanesi gelinceye kadar bunları ortadan daha az ısıdaki ateşte 40-50 dakika durmadan karıştırarak kavurmalıdır. Meyane demek irmiğin 40-50 dakika içinde yanmadan hatta fazla esmerleşmeden kıvamında pişmesi demektir.
  2. İrmiğin meyanesi gelince buna 3.5 bardak kaynar bir halde su ya da süt katmalı ve iyice karıştırdıktan sonra bir 3 çeyrek bardak da toz şeker katarak tekrar karıştırmalı, sonra da tencerenin kapağını hafifçe kapatarak hafif bir ateşte 20 dakika kadar demlendirilmelidir.
  3. Bundan sonra tencereyi ateşten alarak, yarım saat kadar ılınmaya bırakmalı ve helvayı iyice bir karıştırdıktan sonra tabağa almalı ve servis yapmalıdır. İrmik helvası tarifi hazır. Afiyet olsun.

 

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri