Buradasınız : Ana Sayfa //Haberler//Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir? CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkan Adayı

Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir? CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkan Adayı

Uzun süredir kamuoyunu meşgul eden sorulardan biride CHP ve MHP’nin köşke hangi ismi aday gösterecekleriydi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çatı adayını açıkladı. MHP’ninde onay verdiği isim Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu oldu. 2014 yılında yapılacak Cumhurbaşkanı seçileri için artık MHP ve CHP aday olan ismi kamuoyuna duyurdu. Şuana kadar sosyal medyada bir çok isim konuşulmuştu. Fakat bunların aksine daha önce adı geçmeyen bir isim Ekmeleddin İhsanoğlu MHP ve CHP’nin çatı adayı oldu. Peki Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir? Bununla ilgili bilgileri aşağıdaki yazımızın devamında bulabilirsiniz.

---Sponsor Reklamlar---

Ekmeleddin İhsanoğlu biyografisi

ilk-cumhurbaskani-adayi-ekmeleddin-ihsanoglu-kimdir

ilk-cumhurbaskani-adayi-ekmeleddin-ihsanoglu-kimdir

Aslen Mısır doğumlu ve Türk vatandaşı olan 70 yaşındaki İhsanoğlu, Ayn Şems Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Mısır’ın en güçlü siyasi hareketi “Müslüman Kardeşler”le özdeşleşmiş El-Ezher Üniversitesi’nde akademisyenlik yaptı. İhsanoğlu akademisyenlik döneminde Osmanlı kültürü ve edebiyatı hakkında çalışmalar yaptı.

Önce Ankara Üniversitesi’nde ardından İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nde doktora çalışmaları yapan İhsanoğlu, profesör unvanı ile 24 yıl boyunca İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Tarihi, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünü yürüttü. Aynı zamanda İhsanoğlu, İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu‘nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

 

 

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri