Buradasınız : Ana Sayfa //Yemek Tarifleri//Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır? Ciğ Süt Nasıl Mayalanır?

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır? Ciğ Süt Nasıl Mayalanır?

Marketten aldığınız yoğurtlara ne kadar güvenebilirsiniz. Pastörize edilmiş bu yoğurtlar sağlığınız için ne kadar yararlı sizce? Bu şüpheleri ortadan kaldırmak için kendi yapacağınız yoğurdu tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

---Sponsor Reklamlar---

hazir-yogurtmu-ev-yogurdu

hazir-yogurtmu-ev-yogurdu

 Ev Yoğurdu Yapılışı

Çiğ sütünüzü ince bir tülbent benzeri bir bezden süzün. Kaynama sıcaklığına kadar ısıtın. Kaynamaya başlamadan önce ateşten alıp kenara koyun. Sütü  kaynar halde ocakta tutmaya dikkat edin.

 Sütün düzgün mayalanmasında en büyük etken, sütün sıcaklığıdır. Isıttığınız sütü mayalamadan önce en uygun sıcaklık olan, 45 dereceye  kadar soğutmanız gerekmektedir. Eğer tam sıcaklığı ölçecek termometreniz yoksa, süte parmağınızı sokup 7′ ye kadar sayın ve bekleyin. Eliniz sütün sıcaklığına dayanacak durumdaysa mayalayabilirsiniz.

Ayrı bir kasede olan yoğurdu yarı yarıya sulandırarak tenceredeki süte karıştırın. Oranı 1 kg. süte 1 yemek kaşığı yoğurt olucak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Yoğurdun kıvamının koyu olmasını istiyorsanız, bir çorba kaşığı süt tozu ekleyebilirsiniz.

Tencereyi kalın bir bezle sarın, üzerine mont veya kazak örterek kalınlığı arttırabirsiniz, kaloriferin yanına koyarsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz. Bu şekilde tencereyi 4 ile 6 saat oda sıcaklığında bekletin. Hazırladığınız yoğurdu 10 gün içinde tüketmelisiniz.

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri