Buradasınız : Ana Sayfa //Anne ve Bebek//GEBELİKTE ŞEKER

GEBELİKTE ŞEKER

Şeker hastalığı kanda yüksek şeker düzeylerine sebep olan bir durumdur. Bazı kadınlarda gebe kalmadan önce şeker hastalığı mevcuttur. Bazı kadınlarda ise “gestasyonel diyabet” olarak isimlendirilen durum şeklinde gebelikte şeker meydana gelir.

---Sponsor Reklamlar---

Gebelikte Şeker

Gebelikte Şeker

12 saatlik bir açlık sonunda açlık kan şekeri ve suda çözünmüş 100 gram glikozun içilmesinden bir, iki ve üç saat sonra damardan kan alınarak tokluk kan şekeri ölçümü yapılır. Bu dört ölçümden iki ya da daha fazlasının yüksek olması durumunda gestasyonel diyabet yani gebelik şekeri tanısı kesinleşir. Her 200 gebelikten birinde gebelik öncesi diyabet olduğu, ek olarakta her 200 gebe kadından 5’inde gebelik seyri sırasında diyabet geliştiği tahmin edilmektedir.

Eğer gebelik öncesinde veya gebelik süresince diyabet tedavi edilmezse problemler ortaya çıkabilir: Kanınızdaki yüksek şeker düzeyleri, bebeğin çok iri olmasına sebep olabilir. İri bebeklerde, doğum öncesinde ve esnasında daha çok problem ortaya çıkma riski vardır. İri bebeklerde sezaryen olma riski daha yüksektir. Ayrıca doğum sırasında omzun takılması, doğum travması ve doğum eyleminin uzaması da iri bebeklere ait risklerdir. Ani bebek ölümü ortaya çıkabilir. Doğumdan sonra bebekte akciğer yani solunum sıkıntısı gelişebilir. Erken doğum olabilir ya da bebeğin erken doğurtulması gerekebilir.

Peki gebelikte şeker hastalığı belirtileri nelerdir? Gebelikte şeker, anne adayında var ise; Susuzluk hissi, kilo kaybı, çok fazla yemek yeme ihtiyacının doğması, normalinden daha fazla idrara çıkmak, sürekli yorgunluk hali gibi belirtiler olabilir.

Gebelik boyunca kontroller hangi aralıklar da olmalıdır? Gebelik esnasında hastanın hem diyabetiyle ilgilenen doktorunu hem de jinekoloğunu sık sık görmesi gerekir. Doğumdan sonra gebelikte ki şeker devam eder mi? Çoğu kadında bebeğin doğumundan sonra bu durum geçer. Gebeliklerinde gebelik şekeri tanısı konmuş annelere doğumdan 6 hafta sonra 75 gram şeker yükleme testi tekrar uygulanır.

---Sponsor Reklamlar---

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri