Buradasınız : Ana Sayfa //Biyografiler//Genç Bakış-Doğa Ergil Kimdir? Mehmet Altan Kimdir? (15.05.2013)

Genç Bakış-Doğa Ergil Kimdir? Mehmet Altan Kimdir? (15.05.2013)

Abbas Güçlü ile Genç Bakış programı Türkiye’ nin sıcak glişmelerine yanıt arıyor. Genç bakış’ ın bu haftaki konukları arasında Akil Adamlar Heyeti’nden Doğa Ergil ve Prof. Dr.  Mehmet Altan yer aldı. Peki Prof.  Doğa Ergil ve Prof. Dr. Mehmet Altan kimdir?

---Sponsor Reklamlar---

Doğu-Ergil-Resimleri

Doğu-Ergil-Resimleri

Akil Adam Doğu Ergil Kimdir?

Doğu Ergil (d. 1940 İstanbul), Türk sosyolog, siyaset bilimci, akademisyen. Özellikle TOBB için hazırladığı Doğu Raporu ile tanınmaktadır.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi sosyoloji bölümünden mezun oldu. Oklahoma Üniversiesi’nde sosyoloji ve sosyal psikoloji alanlarında yüksek lisans öğrenimi gördü. New York State Üniversitesi’nde sosyoloji, siyaset bilimi ve ekonomi politik alanlarında doktora yaptı. . Bir yandan, 1980-84 yıllarında TODAI Sevk ve İdare Yüksek Okulu’nda, 1985-86 yıllarında ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar Yüksek Okulu’nda konuk öğretim üyeliği yaptı.

Mehmet Altan1

Mehmet Altan1

Prof. Dr. Mehmet Altan Kimdir?

Ocak 1953’de Ankara’da doğdu. İlk, orta ve yüksek öğrenimini İstanbul’da yaptı. Yüksek öğrenimi sırasında özel bir şirkette ve Türk Haberler Ajansı’nda çalıştı. 1979 yılında doktora yapmak için Fransa’ya gitti. Paris I. Pantheon Sorbonne Üniversitesi’nde, Türkiye-İMF ilişkilerini inceleyen çalışmasıyla 1980 yılında uzman, Türkiye’nin ABD ve SSCB ile ilişkilerini inceleyen teziyle de iktisat doktoru oldu. Doktora eğitimi sırasında çeşitli gazetelerde yazılar yazdı, Cumhuriyet Gazetesi’nin Paris muhabirliğini yaptı. 1984 yılında Türkiye’ye döndü. 1985 yılında da Paris’te yazdığı denemeleri Kanatlı Karınca adlı kitapta topladı. Akademi Kitabevi Deneme Ödülünü alan bu kitaptan sonra, tezinden esinlenerek yazdığı Süperler ve Türkiye adlı bilimsel çalışması yayımlandı.

Altan’ın, Türkiye’deki “devlet” kavramını irdelemeyi amaçladığı Marks’tan Sevgilerle adlı kitabının yanında, ülkemizde neredeyse her on yılda bir yinelenen askeri darbelerin ekonomik nedenlerini incelediği “Darbelerin Ekonomisi” ve Türkiye’den yeryüzüne bakmaya çalıştığı edebi yazılarını içeren “Matadorun Ölümü” adlı kitapları da bulunmaktadır. Halen İstanbul Üniversitesi İktisat Politikaları Ana Bilim Dalı profesörü ve Sabah Gazetesi yazarıdır.

 

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri