Buradasınız : Ana Sayfa //Anne ve Bebek//Hamileliğin 1. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıl Olur?

Hamileliğin 1. Ayında Bebeğin Gelişimi Nasıl Olur?

– İnsanda gebelik süresi 9 ay 10 gün 40 hafta 280 güne tekabül eder. Gebeliğin başlangıcı olarak kadının son gördüğü adetin ilk günü hesaplanır. Dolayısıyla hep yanlış bilindiği üzere gebelik cinsel birleşmenin olduğu veya döllenmenin olduğu zaman başlamaz.

---Sponsor Reklamlar---

Adetin ilk günü hatırlanan bir tarih olduğu için genelde hesaplarda bu kullanılır, ve tüm gebelik süresince bebeğin gelişimi ölçülür. Doğum hesaplamalarında kullanılan son görülen adetin ilk günü baz alınır, bu tarihten sonra ortalama 14. günde kadınlarda genital sistemde yumurtlama olur. Bu yumurtlamadan sonra genel olarak rahim içide yeni bir gebeliğe hazırlanmak üzere kalınlaşma yapar, ve bir yuvalanmaiçin uygun ortam olşur. Normalde bir kadında her ay görülen adet kanaması yeni bebek için oluşturulan yuvanın gebelik olmadığı için dökülmesinden ibarettir, buna adet kanaması denir.

Birleşme olup döllenme olduysa yani sperm girişi olduysa yumurtlamanın olduğu 14 günden 1- 2 gün içerisinde döllenme gerçekleşir. Döllenme kadındaki her iki tarafta fallop tüplerinde oluşan bir hadisedir. Döllenme oluştuktan sonra sperm yumurta içerisine girmiştir ve ikisininde taşıdığı 23 çift kromozondan normal insan kromozonu olan 46 çift kromozon oluşmuştur.

Tüplerde döllenme gercekleştikten sonra ilk hücreli halimiz olan zigot oluştuktan sonra bu tüpler içerisinde ilerlemeye başlar bu ilerleme süresince tek hücreli hücre sırasıyla 2- 4- 8 ve 16 hücre şeklinde bölünerek çoğalırlar. Bu sürede yuvarlanmaktadır ve ortalama döllenmeden 5 gün sonra rahim içinde yerleşme yani yuvalanma başlar.

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri