Buradasınız : Ana Sayfa //Eğitim, Kültür Sanat//KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN HAYATI

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN HAYATI

Her türlü ihtişahın zirvesinde dünyanın kendisini Muhteşem Süleyman sıfatıyla icacet ettiği Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı sultanlarının 10. sudur.

---Sponsor Reklamlar---

Süleyman ismi kendisine Kuran- ı Kerimden esinlenerek verilmiştir. Adını Neyb-i Suresinin 30. Ayeti kerimesindeki Hz. Süleyman A.S ‘ dan almıştır. Babası Sultan Selim 1512 ‘ de tahta geçmesi üzerine şehzade Süleyman İstanbul’ a çağrılmıştır. Daha sonra kendisine merkezi Manisa olan Sancak Beyliği verilmiştir.

kanuni

Böylece Kanuni Sultan Süleyman’ ın devlet idaresindeki tecrübesi sağlanmış olmuştur, öte yandan annesi zamanın velisi olan Sümbül Efendi’den manevi eğitimi için hoca istemiştir. Sümbül Efendi Merkez Efendiyi bunun için görevlendirmiştir. Merkez Efendi Kanuni Sultan Süleymanı manevi terbiye içinde yetiştirmiştir. Kanununi bu hizmetlere karşılık Merkez Efendi’ye Topkapı civarında dergah yaptırmıştır.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

Kanuni Sultan Süleyman 30 Eylül 1520′ de genç yaşında tahta geçmiştir. Babasının ölümünden sonra geriye dünyanın en zengin en güçlü ordusunu miras olarak almıştır.

Avrupalılar babası Yavuz Sultan vefat edince şehzade Süleyman’nın Padişah olması üzerine Haclı dünyasının genç ve tecrübesiz bir hasla muhatap olacaklarını düşünmüşler sevinip, ümide kapılmış ve Aslan öldü yerine kuzu geldi demişlerdi; ancak çok geçmeden bu sevinç yerini büyük hayel kırıklığına uğratmıştır, çünkü cengaver babası Yavuz Sultan Selim’in vefatıyla gerçekleştiremediği batı hattı kalmıştı. Babasının vefatından 8 ay sonra ilk seferine çıktı, hedef Orta Asya’ nın güneyindeki kutretli kalesi Belgrat’ı 8 Ağustos da fethetti.

Kanuni Sultan Süleyman hem dirayetli bir kumandan, çok zeki bir devlet adamı hem de alim şahsiyetliydi, 46 yıl süren saltanatı süresince Allah’ın dinini yüceltmekten başka bir gayesi olmamıştır.

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri