Buradasınız : Ana Sayfa //Kültür Sanat//Kayseri Nasıl Bir Yer?

Kayseri Nasıl Bir Yer?

Kayseri bilinen 5 yıllık tarihiyle dünyanın en eski medeniyet merkezlerinden biridir. Anadolu’da tarih adeta kayseriyle başlar. Yapılan kazı çalışmalarına göre Kayseri’de yerleşim tarihi ilk çağlara kadar uzanmaktadır.

---Sponsor Reklamlar---

M.Ö 1900 ve 1750 yıllarında asur ticaret kolonileri çağında bölgede canlı bir ticaret hayatı vardı. Kültepe koniş bölgesi Asur ve Hititliler döneminde önemli bir merkez olma özelliğini sürdürmüştür. Helenistik dönemden itibaren özellikle Kapadokya Krallığı döneminde mazakanın yanı yani bugünkü Kayserinin, öne çıktığı ve Romalılar dönemindeki şehrin surlarının yapıldığı bilinmektedir.

kayseri

 

 

 

 

 

M.Ö 11.Yüzyıl’ dan itibaren Mazaka tarihteki yerini almıştır. M.Ö 1. Yüzyıl’ da Roma eğemenliğine geçti ve Kayseriya ismini aldı. Romalıların hristiyanlık üzerindeki ağır baskılarının ve amansız takiplerinin kalkmasıyla birlikte şehirde daha önce eşine rastlanmayan bir canlılık görüldü. Böylece Kayseri zanaat, ticaret, ekonomik, karakteri yanında birde dini cehre kazanır.  Bu dönemde Kayseri nüfusunun 4000 civarında olması dönemin şartları göz önüne alındığında ne kadar önemli bir metropolik merkez olduğu hakkında fikir vermektedir. Miladi 3. asır sonu ve 4. asır başında hüküm süren Roma İmparatorluğu hristiyanlığı yok etme çabaları Kayseriyi hemen her açıdan geriletmiş ve yıkıma uğratmıştır. Miladi 6. asırda artık Bizans İmparatorluğu olan Rusiyonus zamanında şehir yeniden imar edilmiş, surlar yenilenmiş, iç şehir dış şehir ayrılmıştır. Erciyesten ve çevredeki su kaynaklarından Kayseri’ ye doğru uzanan su yolları yapılmıştır. Bu gelişmelerle kayserinin önü açılmış olur.

 

 

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri