Buradasınız : Ana Sayfa //Haberler//Kıdem Tazminatı Kaldırılıyor Mu? 30.10.2013

Kıdem Tazminatı Kaldırılıyor Mu? 30.10.2013

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren haber hükümet tarafından geldi. İş kanununda yer alan kıdem tazminatı, yani  işçinin belirli sebeplerden dolayı işyerinden ayrılırken işveren tarafından işçiye vermiş olduğu tazminatın yapılandırmasıyla ilgili, hükümet yazılı açıklamada bulundu. Geçen yıl, basında çokça yer alan bu konu hakkında henüz netlik kazanmış bir bilgi yoktur. Geçtiğimiz günlerde Kıdem tazminatıyla ilgili haber kamuoyunda çok ses getirmişti. Bu kadarla ilgili sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyümüştü. Bu kararla ilgili düzenleme geri geçilmişti. Fakat hükümet tarafından yapılan resmi açıklama sonrasında, bu kadar tekrar gündeme geldi.

---Sponsor Reklamlar---

kidemde-resmi-gorus-kalkmali-

kidemde-resmi-gorus-kalkmali-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kıdem tazminatıyla ilgili yaptığı açıklamaya göre, yıl sonuna kadar geçen sürede özel istihdam büroları aracılığıyla geçici işçi temini, kıdem tazminatı, taşeron işçiliğin yeniden tanımlanması, çalışmayı kolaylaştıran bir iş yaşamı düzenlemesi hazırlanıldığını belirtmişti. Çalışma yaşamında ”esnekliğe” neden olacak bu kararla ilgili düzenlemelerin devam ettiği açıklanmıştı. Başbakan Erdoğan bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada“sosyal tarafların uzlaşmasını şart koştuğu” belirtti.

Prim oranı yüzde 3-6 arasında olacak

1 yıl içerisinde ücret birikimini sağlamaya imkan verecek prim oranının, işçilerin brüt ücretlerinin yüzde 3-6’sı aralığında prim kesilmesinin yeterli olacağı hesaplandı. İşverenlerin yükünün azaltılması amacıyla işsizlik sigortası priminde düşüş yapılabileceği açıklandı.

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri