Buradasınız : Ana Sayfa //Haberler//Koalisyon Hükümeti Nedir? 2015 Seçimi

Koalisyon Hükümeti Nedir? 2015 Seçimi

Seçim sonrası oyların değerlendirmesine bağlı olarak, merak edilen konulardan biri de Koalisyon hükümeti kurulacak mı? sorusu oldu. Ak parti’ nin tek başına hükümeti kuracak kadar oy oranına ulaşamaması, hangi sonuçlar doğuracak? Herkes nefesini tutmuş bu sonucu beklemektedir. Ak Parti’nin bu seçimde oylarının düşmesi tek başına iktidar olamamasına sebep oldu. Bundan sonra nasıl bir yol gidilecek bekleyip göreceğiz. Peki bu sonuçlara göre diğer partiler arasında koalisyona gidilecek mi merak ediliyor. Kuşkusuz en çok merak edilen sorular arasında Koalisyon hükümeti kurulacak mı?Koalisyon hükümeti ne demek? bu kelimelerin açıklamalarını aşağıdaki yazımızın devamında bulabilirsiniz.

---Sponsor Reklamlar---

Koalisyon

Koalisyon Hükümeti Nedir, Nasıl Kurulur?

Yasama meclislerinde bir tek partinin çoğunluğu elde edemediği durumlarda, en çok sandalyeye sahip partinin başkanının kabineyi kurmakla görevlendirilmesi kuraldır. Bu durumda, meclisten güvenoyu alabilmek için başka parti ya da gruplarla (bağımsızlar) anlaşma yoluna gidilir ve bir ortak hükümet kurulur. Koalisyon hükümetlerine daha çok seçimlerde nispi temsil sistemini benimsemiş ülkelerde rastlanır. Çoğunluk usulüne dayalı seçim sisteminde bir parti parlamentoda salt çoğunluğu kolayca elde ederek kendi hükümetini kurabilir ve güvenoyu alabilir. Partilerin ülke çapında aldıkları oy oranlarına yakın oranlarda parlamentoda temsilini sağlayan nispi temsil usulünde ise çoğu kez koalisyon hükümetlerinin kurulması kaçınılmaz hale gelir.

Koalisyon hükümetlerinin başlıca sakıncası, karmaşık ve kırılgan çoğunluklara dayalı olmaları yüzünden gösterdikleri istikrarsızlıktır. Koalisyon kabinelerinin birbirini izlediği 1980’ler ve 1990’lar İtalya’sı bunun en tipik örneğidir. Ama bu ülkedeki demokratik kurum ve geleneklerin gücü siyasal rejimin sürekliliğini sağlayabilmiştir.

Koalisyon hükümetlerinin sağladığı başlıca yarar ise, ülkedeki değişik siyasal eğilimleri yönetim katına da yansıtmaları, bunlar arasında demokratik uzlaşma alışkanlıkları doğurmaları, dolayısıyla siyasal kutuplaşma ve gerginlikleri emici bir işlev görmeleridir.

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri