Buradasınız : Ana Sayfa //Haberler//Şans Kapıda-Mikrop mikroba bulaşır mı, bulaşmaz mı?11.06.2013

Şans Kapıda-Mikrop mikroba bulaşır mı, bulaşmaz mı?11.06.2013

Şans Kapıda 11 Haziran 2013 Salı bilgi soru ve cevapları

---Sponsor Reklamlar---

Soru: Mikrop mikroba bulaşır mı, bulaşmaz mı?

Cevap:  Mikrop mikroba bulaşır

Mikrop

Mikrop

MİKROP NEDİR?

Bakteri gözle görülemeyen ufak, canlı organizmalardır.Bir tek mikroskopla görülebilir.

Bunlar  her yerde bulunur ama çoğu insana zarar vermez. Hatta bazıları yoğurt ve peynir gibi gıdaların üretimine yardım  ederler. Bakterilerin gıdaları çürütenleri de vardır. Zararlı olan bakterilere patojen bakteri denilir. Patojenik bakterin gıdaya bulaştığını koklayarak ve/veya tadarak  anlayamayız . Tehlikeli gıdanın  normal gözükmesi  mümkündür. Yemek çürüten mikroplar genellikle zehirlenmeye yol açmaz ama çok miktarda bulunursa hasta olmamıza  yol açabilir.

MİKROPLAR NASIL ÇOĞALIR?

Bakteri ikiye bölünerek çoğalır. Bakteriye uygun gıda, rutubet, sıcaklık ve zaman verirseniz ikiye bölünerek çoğalır.  Bazı bakteriler 10 veya 20 dakikanın içinde bölünüp çoğalmaya başlar. 

MİKROPLAR NEDEN HASTA EDER?

Bakterilerin bizi hasta edebilmesi için ya kendisinin yada toksinlerinin (zehir) vücudumuzun içine  girmesi gerekiyor.  Hastalığın oluşması için bakteri vücutta çoğalır.   Yada bakterinin yemekte ürettiği TOKSİN  hasta eder.

BAZI GIDALAR DAHA MI RİSKLİ?

Bazı gıdalar yüksek risk grubundadır. Yüksek risk gıdalar genellikle nemli veya yüksek proteinli gıdalardır. Az riskli gıdalar az nemli, az proteinli ve az asitli olur. Yüksek riskli gıdaların tekrar ısıtılmasında daha dikkatli olmak

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri