Buradasınız : Ana Sayfa //Video izle//Öpüşmek Orucu Bozar mı? Nihat Hatipoğlu

Öpüşmek Orucu Bozar mı? Nihat Hatipoğlu

Ramazan ayına girdiğimiz şu aylarda kuşkusuz merak edilen sorular arasında, öpüşmenin orucu bozup bozmadığıdır. Kimine göre öpüşmek orucu bozar, kimine göre bozmaz. Peki gercekte öpüşmek orucu bozar mı? Nihat Hatipoğlu bir çok sohbetinde bu konuda gerekli açıklamaları yapmıştır. Yanaktan öpmek orucu bozar mı? tüm bu soruların cevabı aşağıdaki yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

---Sponsor Reklamlar---

Öpüşmek Orucu Bozar mı? Video İzle

 

opusmek-orucu-bozar-mi

opusmek-orucu-bozar-mi

Esasen bir insanın eşiyle öpüşmesi oruca zarar vermez. Nitekim Âişe vâlidemiz, Peygamberimiz’in oruçlu iken hanımlarıyla elleşip şakalaştığını ve öpüştüğünü anlatmıştır (İbn Mâce, “Sıyâm”, 19; Muvatta, “Sıyâm”, 13).
Aşırı titizlikleri gereği misvak kullanmayı dahi mekruh sayanlar bulunmakla birlikte, âlimlerin çoğunluğu bunu mekruh görmemişlerdir. Günümüz-de yaygın olduğu şekliyle ağız ve diş temizliğinin diş fırçası ve diş macunu kullanılarak yapılması da oruca zarar vermez; üstelik aksatılmaması gereken yerinde bir davranış da olur. Ağız ve diş temizliğini gündüz yapmamayı tercih edenler, bunu mutlaka sahurdan sonra yapmış olmalıdır. Oruçlunun normal temizlik için veya cünüplükten temizlenmek için yıkanması mekruh olmamakla birlikte, serinlemek maksadıyla yıkanması oruç esprisine aykırı-lık gerekçesiyle mekruh sayılmıştır. Oruçlunun güzel koku sürünmesi veya güzel kokan bir şeyi özel olarak koklaması da mekruh sayılmaz.
Ayrıca, esasen orucu bozmamakla birlikte, oruçlunun direncinin kırılmasına ve güçsüz düşmesine yol açan, kan aldırmak vb. şeyler mekruhtur. Konunun başında sahurun geciktirilmesi ve iftarın vakit girer girmez yapılmasının anlamına ilişkin olarak söylediğimiz hususlar burada da geçerlidir.

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri