Buradasınız : Ana Sayfa //Güzellik//Osmanlı’da Sultanların Güzellik Sırları-Saç Bakımı

Osmanlı’da Sultanların Güzellik Sırları-Saç Bakımı

Osmanlı döneminde saraylı kadınlar doğal ürünlerle güzelleşmenin yolunu bulmuş, ve yıllardır bu yöntemle güzelliklerine güzellik katmışlardır. Saraylı bir çok kadın, saç bakımında doğal zeytinyağı içeren sabunları tercih etmiştir. Osmanlı kadınlarının saçlarının gür ve yumuşak olmasının nedeni,  zeytinyağını saçlarında sık kullanmalarıdır. Osmanlı kadınları yüzlerini nemlendirmek için, kahvenin özünü maske şeklinde uygularlardı.

---Sponsor Reklamlar---

Osmanlı Kadınları

Osmanlı Kadınları

Saç yumuşatıcı bitkiler

Çok eski dönemlerden beri kadın uzun saçlarıyla tanınır. Osmanlı döneminde de  kadınların saçları uzundur ve örülerek çeşitli şekiller verilir. Bu  sebeple güzellik sembolü  topuklara kadar uzun gür siyah saçlardır. Saçların yıkandıktan sonra kolay taranması ve yumuşak olması içinde bir çok bitki kullanılıyordu. Bu doğal yumuşatıcılardan en çok kullanılan  bitkilerse  hatmi çiçeği ve ebe gömecidir. Bu bitkilerin yaprakları ve çiçeklerinin hepsi  kullanılır, bulunmayan zamanlarda da kurutularak saklanılırdı. Bu yapraklar istenildiğinde kaynatılıp süzülür ve saçlar bu su ile durulanılırdı. O formüllerden biride  “baş yumağa” ismiyle kaydedilmiştir. Bu  Formülde hatmi ve ebe gömecinin yanı sıra Nilüfer, Menekşe, Gül gibi güzel kokulu  çiçekler, haşhaş kabuğu gibi yumuşatıcı papatya gibi bitkilerde yer alıyordu. Bu bitkiler haşlanıp süzülüyor ve saç yıkandıktan sonra bu sularla çalkalanılıyordu.

Saçların boyanması

Saçı siyaha boyamak için  ceviz kabuğu hekimlerin tavsiye ettiği bir ilaçtır. Ceviz yaprağı ve taze meyvesinin dış kabukları (ceviz kapçığı)  boyar madde  ihtiva eder. Bu kısım toplanır kurutulur, toz haline getirilir, saç boya formüllerinde belli bir oranda kına ile karıştırılır. Bu boyayı kalıcı olan mazıda bu formüllere belli bir oranda eklenirdi. Osmanlı hekimlerinin saç için tavsiye ettikleri pek çok ilaç var. Saçın temizliği, bakımı, gürleştirilmesi, dökülmesi, dökülen saçların yeniden çıkması için yapılması gerekenleri kitaplarında yazmışlardır.

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri