Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Soda Suyun Yerini Tutabilir mi?

Soda Suyun Yerini Tutabilir mi?

Soda hakkında bir çok makale ve yazı sodanın içerisindeki minerallerin faydalı olduğunu söylüyor. Soda zararlı bir içecek değil, aksine bir çok yararı olduğu biliniyor. Fakat bu bilgiler ne kadar doğru? Soda gerçekten suyun yerini alabilir mi?

---Sponsor Reklamlar---

Soda

Soda

Soda, içeriğinde bir çok mineral bulunan gazlı bir içecektir. Diğer adıyla maden suyu içeriğindeki mineraller sayesinde rahatlıkla tüketilebilir. Yalnız bu tüketim bilinçli bir şekilde olmalı. Maden suyu kişinin fiziksel aktivitesine, yaşına, hastalık durumuna, kullandığı ilaçlara göre değişiklik gösterebilir. Örnek verecek olursak, aşırı terleme görülen kişiler vücutta mineral kaybı yaşar. Bu gibi durumlarda soda tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Fakat aksi durumda yani kişi aşırı terlemiyorsa ve sağlıklı besleniyorsa vücudundaki mineral dengelenebilir. Spor yapan, sıcaktan bunalan çok terleyen kişiler maden suyunu günde bir defa tüketebilirler.  Ancak doktor tavsiyesi olmadan, günde 1 adedin üzerine çıkılmamalıdır.

Maden suyunun yararları olduğu kadar zararlı etkileri de vardır. Sodanın  zararları arasında pankreas kanseri ilk sıralarda yer alsa da, sodada bulunan tatlandırıcı da vücut üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Tatlandırıcının etkisiyle, kandaki insülin miktarı artar. Bu durumun pankreas kanseri hücrelerinin daha hızlı çoğalıp yayılmasına sebep olabileceği düşüncesi ise giderek yaygınlaşmaya başlar.  Soda suya oranla o kadar da masum bir içecek değildir ve asla suyun yerini tutamaz. 

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri