Buradasınız : Ana Sayfa //Ekonomi Haberleri//Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Tazminat Nasıl Hesaplanır?

– İşveren işciyi haklı bir neden olmaksızın işten çıkartmışsa yada işci haklı bir nedenle iş sözleşmesini feshetmişse ve hizmet süresi 1 yıldan fazla ise kıdem tazminatına hak kazanır.

---Sponsor Reklamlar---

Kıdem Tazminatı

Kıdem tazminatı  hesaplanırken işcinin normalde aldığı net ücret brüte çevrilir, bu brüt ücrete yemek ve yol giderleri de eklenir.

Brüt ücret hesaplanırken

  • Yemek ücreti
  • Servis ücreti

aylık brüt ücret olarak hesaplanır ve işcinin brüt ücretine eklenir. İşyerinde ikramiye uygulaması süreklilik arz ediyorsa, prim, yakacak yardımı gibi yardımlar brüt ücret üzerinden hesaplanarak işcinin en son brüt ücretinin üzerine eklenip işcinin giydirilmiş ücreti bulunur. Daha sonra kıdem tazminatı hesaplanarak brüt ücreti her bir yıla tekabül edecek şekilde kişiye ödenir.

Eğer işcinin ücreti her yıl bakanlık tarafından belirlenen kıdem tazminatı tavanını aşıyorsa, kıdem tazminatı tavanı oranından ödenir. Aşan kısımlar işciye ödenmez, bu hesaplamalar ihbar tazminatı için de aynı şekilde yapılır, ancak ihbar tazminatında bir tavan söz konusu olmadığı için, toplam brüt ücret üzerinden işcinin ihbar tazminatı ödenir.

 

 

 

---Sponsor Reklamlar---

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2014 Türkiye'nin En Elit Haber Blogu. Tüm hakları saklıdır. | Sitemap
Türkçe Çeviri